Dalej w książce jest mowa o obrazie "Pokutująca Maria Magdalena" pędzla Georges'a de La Toura. W rzeczywistości autor namalował serię obrazów Marii Magdaleny siedzącej przed różnymi artefaktami. Na wszystkich kobieta ubrana jest w białą bluzkę i czerwoną spódnicę. Ja jeden obraz wypatrzyłam zwiedzając Paryski Luwr - Maria w pozycji siedzącej trzyma na kolanach czaszkę, a na stole jest zapalona świeca. Kobieta wygląda na zamyśloną, a na stole leżą książki i "dyscyplina" (narzędzie do cielesnego umartwiania i pokuty, a także do wymierzania kar cielesnych). Obraz został namalowany około 1640 - 1646. (Ilekroć podziwiam ten obraz, to zawsze mam wrażenie, że Maria tutaj jest ... w ciąży).
Jeszcze jedno zdjęcie "Pokutująca Magdalena" pędzla Chrlesa Le Brun. namalowanego około 1655 roku. Obraz znajduje się w Luwrze.
W pewnym momencie w książce jest mowa o wejściu do gotyckiej katedry Notre Dame w Semur-En- Auxois we Francji. Nie miałam okazji zwiedzania tej katedry, ale zwiedzałam inną - też Notre Dame. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie - gotycka i piękna. Została wzniesiona w Paryżu na wyspie zwanej Ile de la Cite w 4 okręgu. Budowa trwała ponad 180 lat. Moje zdjęcia przedstawiają Budynek, wejście do tej Katedry, słynną rozetę oraz budynek od strony ogrodu.3 portale przedstawiają (od lewej): Portal Koronacji Maryi, środkowy - scena Sądu Ostatecznego, portal św. Anny.
Tymczasem w Willi bohaterowie toczą walkę o ucieczkę Sylas zostaje uderzony w udo, a ponieważ nosił pas Cilice - ból spowodował Jego upadek. Włosienica i Cilice noszono w celach pokutnych- samoumartwienie ciała. Pod koniec XVI wieku zaczęto stosowanie pasa z cieniutkiego drutu, z kolcami zwróconymi w stronę ciała. W historii chrześcijaństwa noszona była (między innymi przez mnichów) po to, aby oddalić pokusy cielesne, jako pokuta za grzechy, oraz pamięć o męczeńskiej śmierci Chrystusa. Moje zdjęcie wykonałam w czymś w rodzaju Izby Pamięci lub mini muzeum w pewnym klasztorze.
Nasi bohaterowie książki "przenoszą" się do Londynu ....
Na podstawie książki "Kod Leonarda Da Vinci" Dan Brown.Ciąg dalszy nastąpi.
Cytaty:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatnia_Wieczerza_(obraz_Leonarda_da_Vinci)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyscyplina_(narz%C4%99dzie)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokutuj%C4%85ca_Magdalena
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_Notre-Dame_w_Pary%C5%BCu
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82osiennica
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz