Do muzeum wchodzi się tak zwanym nowym wejściem, czyli przez szklaną (603 szklane tafle o kształcie rombu) piramidę krętymi schodami na dół ... Nawiasem mówiąc, a właściwie pisząc, to owe dzieło, które jednym się podoba, a inni uważają wręcz przeciwnie zaprojektował chiński architekt urodzony w Ameryce Ieoh Ming Pei - budowa została ukończona w 1989 roku.
Jesteśmy (podobnie jak nasz bohater książki) wewnątrz muzeum, jest pięknie, wszystko dobrze oznaczone. Langdon wspomina o "Sprincie przez Luwr", żeby zobaczyć Nike,Wenus z Milo oraz Mona Lisę - tutaj uwaga, wewnątrz muzeum na wszystkich drogowskazach odczytamy Gioconda.
Wszystkie trzy dzieła miałam przyjemność podziwiać - na szczęście nie "sprintem" a krokiem spacerowym delektując się przy okazji otaczającą mnie sztuką.
Marmurowa Nike z Samotraki odnalezionaw 1863 roku ma 2,40 metra wysokości (plus skrzydła - czyli razem 3,28 metra wysokości). W Luwrze znajduje się od 1884 roku.
Marmurowa Afrodyta z Melos, czyli słynna Wenus z Milo została znaleziona w 1820 roku na terenie akropolu w Adamas. W Luwrze znajduje się od 1821 roku. Legenda głosi, że figura straciła ręce, gdy statek, którym podróżowała roztrzaskał się o skały.
Mona Lisa - dzieło mistrza Leonardo Da Vinci namalowane na zlecenie florenckiego kupca Francesca Gioconda (i tutaj mamy rozwiązaną zagadkę, skąd takie oznaczenia i nazwa tego dzieła) powstało w latach 1503 - 1507. Z nieznanych powodów owa Mona Lisa nie trafiła do zamawiającego, a sam mistrz Leonardo do końca swoich dni woził dzieło ze sobą. Obraz namalowany na topolowym drewnie zanim trafił do muzeum, miał kilka przygód i tak za sprawą Ludwika VI ozdabiał ścianę sypialni w Wersalu, a do nowo otwartego muzeum trafił jako .... jedno z ostatnich dzieł przeniesione z Wersalu. 21 sierpnia 1911 roku obraz został skradziony - odzyskano go jesienią 1913 roku. Obecnie dla tego dzieła przeznaczony jest pokój, kilku strażników, bariera oddzielająca obraz od publiczności plus kuloodporna rama ochraniająca tajemniczą postać.
Podziwiając te dzieła zatrzymam się na dłużej .... (aż do następnego wpisu).
Ciąg dalszy nastąpi.
Na podstawie ksiązki "Kod Leonarda Da Vinci" Dan Brown. Cytaty: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piramida_Luwru
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz