środa, 31 stycznia 2024

Architektura Romańska. Bazylika i sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy.

 W 1202 Henryk Brodaty pod wpływem żony Jadwigi ufundował klasztor w Trzebnicy - była to pierwsza w Polsce siedziba zakonu żeńskiego.

" W 1208–1219 wybudowano w stylu romańskim trójnawowy, jeden z pierwszych w Polsce kościołów ceglanych (długość 80,4 m, szerokość 23,8 m, szerokość transeptu 31,6 m). Szczególnie ważną dla historii architektury jest wybudowana w latach 1268–1269 kaplica św. Jadwigi, która jest pierwszym w Polsce budynkiem zbudowanym w całości w stylu gotyckim. (...)

W okresie międzywojennym, w czasie drobnych renowacji odkryto i wyeksponowano portale romańskie, m.in. zdobiony portal, lekko uszkodzony, portal sprzed 1250 z tympanonem ze sceną adoracji NMP z Dzieciątkiem, zdobiony portal romański z okresu 1218–1230 z tympanonem z przedstawieniem króla Dawida oraz w kaplicy św. Jadwigi bogato zdobiony portal wczesnogotycki z romańskim dwustronnym tympanonem z końca XIII w. (od strony prezbiterium bazyliki częściowo odsłonięty przedstawiający Ukrzyżowanie, od strony kaplicy ilustrujący koronację Matki Bożej). W latach 1926–1927 w kalwarii trzebnickiej zbudowano dużą kopię groty z Lourdes wykonaną z bloków miejscowej rudy żelaza.(...)

 Po II wojnie światowej udostępniono turystycznie kryptę św. Bartłomieja ukończoną w 1214, trójnawową z absydą, przebudowaną w XVII w. i XX w. Znajduje się tam nagrobna płyta księcia oleśnickiego Konrada II z początku XV w. oraz ołtarz i rzeźby wolno stojące barokowe, tamże urządzono lapidarium fragmentów rzeźb romańskich. W dwupiętrowej zakrystii romańskiej urządzono muzeum, z cennymi zbiorami sztuki sakralnej od XIII w. do dziś, w tym z relikwiarzem z czaszką św. Jadwigi z 1553, wykonanym we Wrocławiu.."

Cytaty ze strony:

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_i_sanktuarium_%C5%9Bw._Jadwigi_w_Trzebnicy

Więcej na stronie:

https://paskonikstronik.blogspot.com/2015/02/romanskie-relikty-w-kosciele-sw-jadwigi.html

W Bazylice byłam wiele razy, ale pierwszy raz w Romańskiej krypcie św. Bartłomieja. 







 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz