czwartek, 1 lutego 2024

Architektura Romańska. Ostrów Lednicki

 "Ostrów Lednicki – największa z pięciu wysp. Prawdopodobne miejsce Chrztu Polski.

Na wyspie, w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego między Poznaniem a Gnieznem), zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 rokiem)."

 Kaplica.

 "Mury zachowały się w najwyższym fragmencie do wysokości 3 m, założona była na planie krzyża greckiego. (...) Tuż obok dwa stopnie okrągłej klatki schodowej są śladem po nieistniejącej już wieży, która zapewniała komunikację z emporą kaplicy. Prosty bieg drugich schodów prowadził na wieżę dobudowaną w XIII w., która zamykała kaplicę od zachodu. Zachowała się jej dolna kondygnacja w postaci sklepionej krypty połączonej z kaplicą. Jej zewnętrzne ściany licowane są kamieniem obrobionym w regularną romańską kostkę. We wnętrzu kaplicy w ścianie południowej zachowały się parapety i fragmenty filarków dwóch okien dolnej kondygnacji."

 Pałac.

 "Wzniesiony na rzucie prostokąta (32 × 14 m) ma wyraźnie wydzielone pomieszczenia. Budowę wyspowego pałacu z kaplicą rozpoczęto pomiędzy 936 a 985[6][7]. Później przebudowywano go jeszcze dwukrotnie. Pierwsza z przebudów (w przedromańskim wątku budowlanym) nastąpiła najpewniej około roku 1000, kolejna, tym razem już w romańskiej technice murów, w XII w."

 Cytaty ze strony: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostr%C3%B3w_Lednicki

Na wyspę przepływa się promem (w cenie biletu do muzeum).




 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz